1.4315 stainless steel coil has good hot working properties such as stamping and bending, and 1.4315 stainless steel coil has good low temperature strength and processing properties, suitable for places with high requirements for cold forming, 1.4315 stainless steel coil is mainly used in the manufacture of household decorative items, bathtubs, water heaters, medical appliances and other components.


Product Description
| Product name | 1.4315 stainless steel coil |
| Thickness | 0.1mm-300mm or as required |
| Width | 3mm-2000mm or as required |
| Length | 2000mm-6000mm or as request |
| Standard | ASME, ASTM, EN, BS, GB, DIN, JIS, etc |
| Surface | 2B, BA, 8K, NO.1, NO.4 or according to customer requirement |
| Technique | Hot rolled/Cold rolled |
| Packaging | Waterproof paper, and steel strip packed. Standard Export Seaworthy Packing.Suit for all kinds of transport,or as required |
| Delivery time | 7-15 Days |
| Payment terms | L/C,T/T |
| Application range | mainly used in the manufacture of household decorative items, bathtubs, water heaters, medical appliances and other components |
| Note | We can producer other standard as the customers' requirement |
FAQ
Q1: It's my first time to import steel products, can you help me with it?
A1: Sure,we have agent to arrange the shipment, we will do it together with you.
Q2: Do you accept third-party inspections?
A2: Yes, we absolutely accept it.
Q3: What kind of equipment in your factory?
A3: Our factory have advanced hot rolled and cold rolling production equipment and testing equipment,it can ensure the quality,high efficiency.
Hot Tags: 1.4315 stainless steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









