1.4404 stainless steel coil has good welding properties. It can be welded using all standard welding methods. 1.4404 stainless steel coil has excellent pitting resistance, especially high temperature strength, and excellent intergranular corrosion resistance; due to its molybdenum content, the overall performance of 1.4404 stainless steel coil is better than 310 and 304 stainless steel. 1.4404 stainless steel coil has a wide range of uses under high temperature conditions, when the concentration of sulphuric acid is below 15% and above 85%.


Product Description
| Product Name | 1.4404 stainless steel coil |
| HOT Rolled Width | 600-1850mm |
| HOT Rolled Thickness | 0.13-3mm |
| Cold Rolled Width | 500mm~2200mm |
| Cold Rolled Thickness | 0.2MM~3MM |
| Length | 4m,6m,8m or as requirement |
| Standard | ASTM, JIS, GB, AISI, DIN, BS,EN |
| Technique | Hot Rolled / Cold Rolled |
| MOQ | 1Tons, more quantity price will be lower |
| Origin | China |
FAQ
Q1: How can I get your quotation as soon as possible?
A1: The email and fax will be checked within 24 hours,meanwhile,the Skype,Wechat and WhatsApp will be online in 24 hours.Please send us your requirement , we will work out a best price soon.
Q2: Will you delivery the goods on time?
A2: Yes,we promise to provide best quality products and delivery on time .Honesty is our company's tenet.
Q2: May I have an inspection of your factory?
A2: Sure, You are always welcome.
Hot Tags: 1.4404 stainless steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









