1.4571 stainless steel coil's overall properties are better than those of 310 and 304 stainless steel and 1.4571 stainless steel coil has a wide range of uses at high temperatures, when the concentration of sulphuric acid is below 15% and above 85%. 1.4571 stainless steel coil also has good chloride attack properties and is therefore commonly used in marine environments. 1.4571 stainless steel coil is suitable for use in petrochemical, electromechanical hardware, marine, power plant and other industries and their components.


Product Description
| Product Name | 1.4571 stainless steel coil |
| HOT Rolled Width | 600-1850mm |
| HOT Rolled Thickness | 0.13-3mm |
| Cold Rolled Width | 500mm~2200mm |
| Cold Rolled Thickness | 0.2MM~3MM |
| Length | 4m,6m,8m or as requirement |
| Standard | ASTM, JIS, GB, AISI, DIN, BS,EN |
| Technique | Hot Rolled / Cold Rolled |
| Packing | Wooden case, webbing, iron sheet or as required by the customer |
| Origin | China |
FAQ
Q1: Can we visit your factory?
A1: Warmly welcome. Once we have your schedule, we will arrange the professional sales team to follow up your case.
Q2: what is your company's competitive advantage in the whole industry?
A2: we focus on achieving the best product performance and customer experience at the lowest cost. We guarantee that you will get the most cost-effective products.
Q3: About product prices?
A3: Prices vary from period to period due to cyclical changes in the price of raw materials. Prices also vary according to different size and quantity.
Hot Tags: 1.4571 stainless steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









