1.4401 stainless steel coil has better corrosion resistance than 304 stainless steel and has good resistance to corrosion in the production of pulp and paper. And 1.4401 stainless steel coil is also resistant to marine and aggressive industrial atmospheres. 1.4401 stainless steel coil is suitable for the manufacture of heat exchangers, dyeing equipment, film processing equipment and materials for the exterior of buildings in coastal areas.


Product Description
| Product Name | 1.4401 stainless steel coil |
| HOT Rolled Width | 600-1850mm |
| HOT Rolled Thickness | 0.13-3mm |
| Cold Rolled Width | 500mm~2200mm |
| Cold Rolled Thickness | 0.2MM~3MM |
| Length | 4m,6m,8m or as requirement |
| Standard | ASTM, JIS, GB, AISI, DIN, BS,EN |
| Technique | Hot Rolled / Cold Rolled |
| Certificates | API ISO9001-2008,SGS.BV |
| Delivery Time | General goods within 7 days, and special goods can be communicated |
FAQ
Q1: How can I get the sample?
A1: Free samples are available for your checking and testing. And to get free samples, you need to send us you detailed receiving address (including post code) and your DHL /FedEx/UPS account for collecting samples, courier cost will be paid in your side.
Q2: How long is your delivery time?
A2: Generally it is 7-14 days if the goods are in stock. or it is 25-45 days if the goods are not in stock, it is according to quantity.
Q3: About product prices?
A3: Prices vary from period to period due to cyclical changes in the price of raw materials. Prices also vary according to different size and quantity.
Hot Tags: 1.4401 stainless steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









