1.4845 stainless steel coil has good resistance to oxygen, corrosion resistance, because of the higher percentage of chromium and nickel, in high temperature can continue to work, so 1.4845 stainless steel coil has good resistance to high temperature, 1.4845 stainless steel coil maximum working temperature is 1200 ℃, can be continuous in the temperature 1150 ℃ operation. 1.4845 stainless steel coil's main use is used to manufacture exhaust pipe, microwave ovens, high temperature furnace gall, cremation furnace and other requirements of heat resistance steel grades, as well as high heat and high temperature contact parts.


Product Description
| Product Name | 1.4845 stainless steel coil |
| Standard | ISO, JIS, ASTM, AS, EN, GB |
| Surface | NO.1/BA/2B/NO.4/8K/HL |
| Thickness | 0.1-200mm |
| Width | 10-2000mm |
| Application | used to manufacture exhaust pipe, microwave ovens, high temperature furnace gall, cremation furnace and other requirements of heat resistance steel grades, as well as high heat and high temperature contact parts |
| Payment terms | FOB, CFR, CIF |
| Sample | Provided Freely |
| Transport Type | Container, bulk and train |
FAQ
Q1: how do you handle a complain?
A1: If any claim happen, we will take our responsibility and compensate as per contract. In order to offer the best service, we'll keep following up our clients and that's what make us different from other suppliers.
Q2: Can we visit your factory?
A2: Warmly welcome. Once we have your schedule, we will arrange the professional sales team to follow up your case.
Q3: What is your terms of payment ?
A3: Usually 30% deposit by TT in advance and balance against copy pf BL or L/C at sight.
Hot Tags: 1.4845 stainless steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









