202 Stainless Steel Strip-nickel-saving Product Description
The 202 grade stainless steel strip is the low nickel and high manganese stainless steel material.
202 stainless steel strip is one of the 200 series stainless steel strips, and China standard grade is 1Cr18Mn8Ni5N.
The 202 strip manganese content is around 8%, and it is also a nickel-saving stainless steel.
But 202 stainless steel strip has higher nickel content (4%-6%) compared with 201 stainless steel strip.
202 Stainless Steel Strip-nickel-saving Product Details
| Product Name | 202 Stainless Steel Strip-nickel-saving |
| Length | As required |
| Width | 3mm-1000mm or as required |
| Thickness | 0.1mm-100mm or as required |
| Standard | SUS |
| Technique | Hot rolled / cold rolled |
| Surface Treatment | 2B or according to customer requirement |
| Thickness tolerance | ±0.01mm |
| Material | 202 |

FAQ:
1.Q:Can you give me a quote?
A: I need to know the port of destination.
2.Q: Can you send me a product catalog?
A:I will send you the relevant catalogue list.
3.Q: What is your email address?
Hot Tags: 202 stainless steel strip-nickel-saving, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample










