2507 Stainless Steel Coil-resistance To Pitting Product Description
The 2507 coil impact strength is also high.
The 2507 coil high chromium, molybdenum, and nitrogen levels provide excellent resistance to pitting, crevice, and general corrosion.
Alloy 2507 is designed for demanding applications which require exceptional strength and corrosion resistance, such as chemical process, petrochemical, and seawater equipment.
2507 Stainless Steel Coil-resistance To Pitting Product Details
| Product name | 2507 Stainless Steel Coil-resistance To Pitting |
| Free Samples | Available |
| Coil Weight | 1-8 tons |
| Package | Seaworthy wooden pallets and waterproof paper |
| Thickness | 0.1mm-16mm |
| Width | 10mm-2000mm |
| Surface | 2B/No.1/No.4/HL/8K mirror |
| Leading time | within 7-15 days |
| Payment terms | T/T 30% for deposit. 70% balance before shipment |
| Material grade | 2507 |


FAQ:
1.Q:Can you give me a quote?
A: I need to know the port of destination.
2.Q: Can you send me a product catalog?
A:Of course, I will send you the relevant catalogue list.
3.Q: What is your email address?
Hot Tags: 2507 stainless steel coil-resistance to pitting, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample











