304N2 stainless steel coil is based on 304 with the addition of nitrogen and niobium elements, which not only prevents 304N2 stainless steel coil's plasticity from decreasing and improves its strength and work-hardening tendencies, but also improves 304N2 stainless steel coil's resistance to pitting and intergranular corrosion. 304N2 stainless steel coil is suitable for the manufacture of welded equipment and structural components where a certain level of corrosion resistance is required and where higher strength and reduced weight are required.


Product Description
| Product Name | 304N2 stainless steel coil |
| Length | As Customer Required |
| Width | 3mm-2500mm or as required |
| Thickness | 0.03mm-300mm or as required |
| Standard | AISI,ASTM,DIN,JIS,GB,JIS,SUS,EN,etc |
| Technique | Hot Rolled / Cold Rolled |
| Surface Treatment | 2B or according to customer requirement |
| Thickness Tolerance | ±0.02mm |
| Application | suitable for the manufacture of welded equipment and structural components where a certain level of corrosion resistance is required and where higher strength and reduced weight are required |
| Export Package | Standard Export Seaworthy Package.Suit for all kinds of transport,or as required |
FAQ
Q1: Will you delivery the goods on time?
A1: Yes,we promise to provide best quality products and delivery on time .Honesty is our company's tenet.
Q2: How could I place a order ?
A2: You can contact us by email about your order details,or place a order on line.
Q3: How do you control quality ?
A3: Mill Test Certification is supplied with shipment, Third Party Inspection is available.
Hot Tags: 304n2 stainless steel coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









