Prepainted color coated galvalume coil is coated with organic layer, which provides higher anti-corrosion property and a longer lifespan than that of galvanized steel.

| Product | Prepainted color coated galvalume coil |
| Material Grade | SPCC,DX51D, DX52D, DX53D |
| Surface Treament | Coated |
| Coating Material | PE,SMP,HDP,PVDF |
| Color | All RAL colors or customers sampels color |
| Top Coating Thickness | 15μm-25μm |
| Back Coated Thickness | 5μm-20μm |
| Thickness | 0.12-1.20mm |
| Width | 600-1500mm |
| Coil ID | 508/610mm |
Tips Before Buying Prepainted color coated galvalume coil
In order to offer you the best price as soon as possible, we need more information from you. Please confirm the detailed specifications of pre-painted galvalume steel, including thickness, width, color, sheets or coils, etc. and how many tons you need. If you are not sure, please inform us of the details below.
1. What will you use the material for?
2. Where will you use it? Is it corrosive?
3. How is the weather? Is it often sunny, windy, or rainy?
4. How many tons of PPGL steel do you need?
Hot Tags: prepainted color coated galvalume coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, Prepainted Galvanised Corrugated Roofing Sheets, Prepainted Corrugated Steel Roof Sheet, Metal Corrugated Roof Panels, Prepainted Color Galvanised Roof Sheets, Color Coated Zinc Aluminium Steel Coil, Galvanised Roofing Corrugated Iron Sheets









