The prepainted steel sheet in coil is a product obtained by subjecting a hot-dipped galvanized steel sheet, an galvalume steel sheet, or an aluminum sheet to a surface chemical treatment (coating) , followed by baking and curing.
The total thickness of the pre-panted galvanized steel coil is composed of the base steel – coating -primer – top paint – protective layer thickness. The top paint thickness is 10-25μm, and the back paint thickness is 5-20μm. The thinner the base steel thickness, the higher the price of the ppgi steel coil, because the processing cost becomes higher.
Usually the paint coating material is polyester (PE) and the color of the back paint is white grey. The color can be customized according to the RAL color card or customer samples. Special patterns can be made, such as wood grain, flower print, camouflage, brick.
1) PPGI also known as prepainted galvanized steel coil and color coated steel coil, with a hot dip zinc coated steel sheet substrate.
2) PPGL also known as prepainted galvalume steel coil, with a galvalume steel sheet as a substrate.
| Product name | Galvanized Steel Coil |
| Grade | SGCC/DC51D/DX51D/DX52D/SGSS/SGCD1/SGCD2/SGCD3 |
| Standard | JIS G3302 / ASTM A653M / EN10327 / DIN17162 |
| Thickness | 0.12-100mm |
| Width | 600-2500mm(usual size:914mm,1000mm,1200mm,1219mm,1250mm,1220mm) |
| Spangle | Regular spangle,Minimum spangle, Zero spangle, Big spangle |
| Zinc Coating | 30-600g/m² |
| Hardness | Soft hard(HRB60),medium hard(HRB60-85),full hard(HRB85-95) |
| Package | Standard seaworthy export packing |
| Delivery | Within 7-15 days |
| Regular Order | one container,for less quantity,to contact with us for details |
| Application | Gutters,Auto parts,Electrical Appliances,Purling,Vending Machine,Refrigerator |
| Coil Weight | 3 tons to 5 tons |

Hot Tags: prepainted steel sheet in coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample, PPGI Color Coated Corrugated Steel Roofing Sheet, PPGL Color Coated Galvalume Steel Sheet, Prepainted Color Galvanised Roof Sheets, Color Coated Zinc Aluminium Steel Coil, Pre Coated Galvanised Steel Roofing Sheets, Prepainted Galvanised Corrugated Roofing Sheets









