The full form of PPGI is pre-painted galvanized iron. It is also known as pre-coated steel, color coated steel, etc., which is an extension of GI. As the name implies, it uses zinc-coated steel as substrate, and then it is cleaned, pre-treated, applied with layers of coatings to make it more beautiful and durable to use. There are pre-painted galvanized steel coils and sheets on the market.
Production Process of PPGI Coil
The most commonly used method is a double-side and twice-coating process. It means the back and topsides will be painted twice. Let’s review step by step.
1. Pre-treatment
GI coils are uncoiled and welded first. Then go through the inlet looper to be cleaned and pre-treated continuously (such as degreasing). After that, a layer of chemical conversion coating is formed on the surface.
2. Painting Process
The back and top sides of the steel coil will be painted and dried. Generally, the top coating will be thicker, say 11-35 μm. The thickness of the coating can be customized according to your requirements.
3. Cool down the coated steel coil.
4. Quality control.
The colored coils will be tested by professional equipment and specialized persons.
5. Roll the qualified steel coils up for sale.
PPGI Steel Coil Specification
| Product name | Prepainted Galvanized Steel Coil |
| Material | CGCC, DX51D,Q195,Q235 |
| Zinc | 20-120g |
| Thickness | 0.13-0.8 mm |
| Width | 600-1250 mm |
| Color | all RAL color , as client’s request |
| Paint | top paint : 10-30mic back paint: 5-25 mic |
| Paints | PE, SMP, HDP, PVDF |
| T bend | |
| Pencil hardness | >2H |
| Coil ID | 508/610mm |
| Coil weight | 3-8tons |
| Surface | glossy and matt |
| Glossy | 30%-90% |
| Package | standard export package (Detailed picture is as follows) |
| Hardness | soft (normal), hard, full hard(G300-G550) |
| HS code | 721070 |
| Country of origin | China |
| Business type | Supplier and manufacturer |
| Brand name | GNEESTEEL |

Hot Tags: prepainted galvanized steel material in coil, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









