SUS305 stainless steel bar has excellent weldability, bendability, mechanical properties, etc. SUS305 stainless steel bar is a material developed by increasing the nickel content on the basis of 302 stainless steel and has lower work hardening than 302 stainless steel. SUS305 stainless steel bar is suitable for the manufacture of chemical containers, mechanical equipment components, heat-resistant equipment components, low-temperature container components.


Product Description
| Product Name | SUS305 stainless steel bar |
| Type | Round,square,hexagonal,flat,angle |
| Surface | Pickled,Black,Bright,Polishing,Blasting,etc |
| Round bar | 3mm~800mm |
| Angle bar | 3mm*20mm*20mm~12mm*100mm*100mm |
| Square bar | 4mm*4mm~100mm*100mm |
| Flat bar | Thickness: 2mm~100mm,Width: 10mm~500mm |
| Hexagonal | 2mm~100mm |
| Length | 6m,5.8m,12m or as required |
| Application | suitable for the manufacture of chemical containers, mechanical equipment components, heat-resistant equipment components, low-temperature container components |
| Tips | The sizes or thicknesses of stainless steel bars can be customized, if you need additional information, please don’t hesitate to contact us at any time. |
FAQ
Q1: What kind of equipment in your factory?
A1: Our factory have advanced hot rolled and cold rolling production equipment and testing equipment,it can ensure the quality,high efficiency.
Q2: How could I place a order ?
A2: You can contact us by email about your order details,or place a order on line.
Q3: Can we visit your factory?
A3: Warmly welcome. Once we have your schedule, we will arrange the professional sales team to follow up your case.
Q4: Packing details?
A4: We choose suitable package and reinforce for various steel products when loading and transport.
Hot Tags: sus305 stainless steel bar, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









