SUS309S stainless steel bar can withstand repeated heating up to 980°C. SUS309S stainless steel bar has high strength at high temperatures and resistance to oxidation and carburisation. SUS309S stainless steel bar is a free-cutting stainless steel containing sulphur and is used for applications requiring mainly free-cutting and high surface finish.


Product Description
| Product Name | SUS309S stainless steel bar |
| Type | Round,square,hexagonal,flat,angle |
| Surface | Pickled,Black,Bright,Polishing,Blasting,etc |
| Round bar | 3mm~800mm |
| Angle bar | 3mm*20mm*20mm~12mm*100mm*100mm |
| Square bar | 4mm*4mm~100mm*100mm |
| Flat bar | Thickness: 2mm~100mm,Width: 10mm~500mm |
| Hexagonal | 2mm~100mm |
| Length | 6m,5.8m,12m or as required |
| Application | used for applications requiring mainly free-cutting and high surface finish |
| Tips | The sizes or thicknesses of stainless steel bars can be customized, if you need additional information, please don’t hesitate to contact us at any time. |
FAQ
Q1: What is your terms of payment ?
A1: Usually 30% deposit by TT in advance and balance against copy pf BL or L/C at sight.
Q2: How to pack the products?
A2: The inner layer has a waterproof paper outer layer with iron packaging and is fixed with a fumigation wooden pallet. It can effectively protect products from corrosion during ocean transportation.
Q3: About product prices?
A3: Prices vary from period to period due to cyclical changes in the price of raw materials. Prices also vary according to different size and quantity.
Hot Tags: sus309s stainless steel bar, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, pricelist, for sale, in stock, free sample









